Muzeum Architektury

Relikty średniowiecznej architektury Wrocławia, Wrocław wczoraj dziś i jutro, Architektoniczne rzemiosło artystyczne XII – XX w.

adres: ul. Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław

tel. 71 343 36 75

czynne: wtorek, piątek, sobota, niedziela 11-17

środa 10-16 - wstęp wolny

czwartek 12-19

Jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, które warto zwiedzić i poznać, jest wzniesiony w drugiej połowie XV wieku, na obrzeżach ówczesnego miasta, klasztor i kościół Bernardynów – od 1965 roku siedziba Muzeum Architektury.
Ten wyjątkowy zespół architektoniczny jako jeden z nielicznych obiektów na Śląsku, a jedyny we Wrocławiu, zachował oryginalne gotyckie krużganki okalające wewnętrzny ogród – wirydarz.

Muzeum Architektury mieści się w centrum Wrocławia, przy trakcie turystycznym wiodącym z Rynku do rotundy Panoramy Racławickiej. Działa we Wrocławiu od 1965 roku, jako jedyna tego typu instytucja w Polsce. Należy do elitarnego grona instytucji tworzących Światową Konfederację Muzeów Architektury (ICAM).

Muzeum Architektury to:
ponad czterdzieści lat działalności związanej z gromadzeniem przechowywaniem i ochroną dzieł sztuki architektonicznej, ich konserwacją, opracowaniem i upowszechnianiem
ponad 24.000 obiektów należących do zbiorów muzeum, z czego tylko niewielka część jest eksponowana w ramach wystaw stałych
największy w Polsce zbiór planów budowlanych, udostępnianych przez oddział Muzeum – Archiwum Budowlane
8 sal wystawowych o łącznej powierzchni 1730 m2

Na żywo, czyli spotkania ze współczesną architekturą.
Architektura – jej kontekst lokalny, społeczny, kulturowy i lokalny. Oto główne założenia Galerii Jednego Projektu. O tych aspektach architektury rozmawiamy z zaproszonymi do Galerii gośćmi. Wysłuchujemy ich idei, wspólnie analizujemy projekty, rozmawiamy. Galeria Jednego Projektu organizowana jest w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Edukacja dla przyszłości
Oferta edukacyjna Muzeum Architektury skierowana jest do odbiorców w różnym wieku. Poprzez lekcje muzealne, wykłady i warsztaty plastyczne pragniemy zachęcić do pogłębiania wiedzy z zakresu dawnej i współczesnej architektury, a także wybranych dziedzin rzemiosła artystycznego. Zapraszamy do uczestnictwa w lekcjach muzealnych i spotkaniach towarzyszących wystawom czasowym.

Działalność wydawnicza 
Działalność wydawnicza Muzeum jest związana z prezentowanymi wystawami  czasowymi i zbiorami Muzeum. Wszystkie, wydane przez muzeum po 2000 roku publikacje są dostępne w muzealnej księgarni. Muzeum prowadzi również sprzedaż wysyłkową.

Akcja-Kreacja
Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo to specjalny program przygotowany z myślą o przybliżeniu publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom architektonicznym pokazania swojej sprawności w trakcie rywalizacji.

Impreza ma formę konkursu kompetencji. Zaproszone młode zespoły architektoniczne mają zaprojektować w ciągu 10 godzin budynek o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. O tym co będzie przedmiotem projektowania uczestnicy dowiedzą się dopiero w momencie rozpoczęcia imprezy. Stanowiska architektów są przez cały czas otwarte dla publiczności. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, są demokratycznie oceniane przez publiczność. Wyłonione w dziesięciu miastach Polski najlepsze zespoły biorą udział w ogólnopolskim finale w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Podstawowym przesłaniem imprezy jest propagowanie twórczego charakteru pracy architektów oraz wizerunku architektury jako gałęzi sztuki.

www.ma.wroc.pl, muzeum@ma.wroc.pl

 

Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu

"Centrum Informacji Turystycznej"
czynne od 9.00 do 19.00
Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 344 31 11 ;
e-mail: info@itwroclaw.pl

...................................................................

"Krasnalowa Informacja Turystyczna"
pon.-niedz. 10.00 – 18.00
Sukiennice 12, 50-107 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 342 28 98 ;
e-mail: info@itwroclaw.pl

...................................................................

"The Meeting Point"
czynny od 9.00 do 21.00 Rynek 14, 50-101 Wrocław tel. + 48 71 3443 111 ; fax + 48 71 344 29 62 e-mail: info@itwroclaw.pl
POLSKIE FRYKASY INFOPUNKT visitWroclaw.eu