Muzeum Narodowe

Sztuka śląska XIV-XIX w., Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w., Sztuka polska XVII-XIX w., Sztuka polska XXw.

adres:  pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

tel. 071 343-88-39

czynne:  środa, piątek 10-16, czwartek 9-16

sobota 11-19 - wstęp wolny, tylko wystawy stałe   

niedziela 11 -17, ostatni wtorek miesiąca 10 -17

bilety: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy,  5 zł - grupowy

Prezentowane w Muzeum Narodowym dzieła sztuki średniowiecznej należą do najwybitniejszych w Polsce i w Europie. Są to przede wszystkim dzieła religijne, wykonane przez anonimowych artystów. Wystawa Śląska Rzeźba Kamienna XII-XVI w. obejmuje nagrobki książęce, rzeźbę architektoniczną i kamienną rzeźbę ołtarzową. Można tu obejrzeć nagrobek Henryka IV Probusa z kościoła Św. Krzyża i płytę nagrobną Henryka II Pobożnego z dawnego kościoła św. Jakuba we Wrocławiu. Wystawa Sztuka Śląska XIV-XVI w. to przede wszystkim gotycka rzeźba drewniana i malarstwo tablicowe. Tutaj umieszczono prace artystów tworzących w stylu Madonn na Lwach, w stylu Pięknych Madonn, kompozycje pod wpływem sztuki Wita Stwosza i dzieła lokalnych warsztatów, np. pracowni Mistrza Wrocławskiego Św. Rodziny. Na wystawie znajduje się Tryptyk Koronacji Marii, Rzeźby Św. Marii Magdaleny i Apostołów, Obraz Św. Anny Samotrzeć, Tryptyk Św. Jadwigi, Grupa rzeźbiarska drogi na Golgotę. Wśród przedmiotów rzemiosła artystycznego można obejrzeć zamek do drzwi z XV w., kafel z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem i relikwiarz św. Doroty z dawnej kaplicy wroclawskiego ratusza.

Wystawa Sztuka Śląska XVI-XIX w. obejmuje dzieła od renesansu do początku XX w. Wśród prezentowanych prac różne tematy, formy, techniki. Obok sztuki religijnej pojawia się sztuka świecka, głównie portretowa oraz pejzaż. Na szczególną uwagę zasługują obrazy wybitnego śląskiego malarza, działającego na rzecz opatów w Lubiążu i Krzeszowie, Michaela Willmanna. Wśród nich Koronacja Marii, Ostatnia Wieczerza, Orfeusz grający zwierzętom, Raj. Osobliwością wystawy są dwa portrety. Pierwszy, przedstawiający Wolfganga Scharschmidta, posiada na odwrocie mechanizm, dzięki któremu poruszają się źrenice portretowanego. Drugi to portret Heleny Antonii, kobiety z brodą. Prezentowane na wystawie rzemiosło artystyczne to: kamionka z Bolesławca, fajans z Prószkowa i Raciborza, porcelana z Wałbrzycha, wyroby szklane z hut w Kotlinie Jeleniogórskiej. Ciekawe przedmioty codziennego użytku, jak: żelazko nagrzewane na duszę, podgrzewacz na wegiel drzewny, świecznik z zaciskiem.

Sztuka polska XVII-XIX w. to w większości obrazy przekazane w 1946 roku przez władze ukraińskie ze Lwowie i Kijowa. Na wystawie znajdują się dzieła wybitnych polskich artystów, jak: Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Juliusza i Wojciecha Kossaka, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej. Jedna z sal poświecona została pracom wybitnego malarza historycznego Jana Matejki. Wśród z nich znajduja się Śluby Jana Kazimierza, najwiekszy obraz w muzeum.

Sztuka polska XX w. to bogata kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Liczy ponad 20 tysięcy eksponatów. Wiele z nich można zobaczyć na innych wystawach w kraju i za granicą. Wśród twórców odnaleźć można Tadeusza Makowskiego, Stanisława ignacego Witkiewicza, Jerzego Tchórzewskiego Eugeniusza Gepperta, Władysława Hasiora, Jerzego Kaliny. Replika znajdującego się w muzeum Przejścia Kaliny umieszczona została na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Świdnickiej. W osobnej sali można obejrzeć prace Magdaleny Abakanowicz. To cykle rzeźb wykonane z tkaniny jutowej i żywicy Mędrcy, Plecy, Tłum.

więcej na: www.mnwr.art.pl 

Centrum Informacji Turystycznej we Wrocławiu

"Centrum Informacji Turystycznej"
czynne od 9.00 do 19.00
Rynek 14, 50-101 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 344 31 11 ;
e-mail: info@itwroclaw.pl

...................................................................

"Krasnalowa Informacja Turystyczna"
pon.-niedz. 10.00 – 18.00
Sukiennice 12, 50-107 Wrocław
tel. + 48 ( 71 ) 342 28 98 ;
e-mail: info@itwroclaw.pl

...................................................................

"The Meeting Point"
czynny od 9.00 do 21.00 Rynek 14, 50-101 Wrocław tel. + 48 71 3443 111 ; fax + 48 71 344 29 62 e-mail: info@itwroclaw.pl
POLSKIE FRYKASY INFOPUNKT visitWroclaw.eu