Skocz do treści
Home » Blog » Pałac Kornów w Pawłowicach

Pałac Kornów w Pawłowicach

Perła na obrzeżach Wrocławia

Pałac Kornów w Pawłowicach to obiekt zaskakujący, ale i zachwycający. Otoczony pięknym pałacowym parkiem z małym stawem, to idealne miejsce na niedzielną przechadzkę. A jeśli interesuje Was historia tego miejsca… zapraszamy do lektury!

Początki XIX w. pałacu

Tereny, do których obecnie przynależy Pałac to miejsce, gdzie pierwotnie znajdował się folwark należący do opactwa św. Wincentego na Ołbinie (zniszczone w 1526 roku), szacuje się, że jego budowa rozpoczęła się w 1891 roku, kiedy to folwark został zakupiony przez Henryka Korna. Kornowie byli szanowaną wrocławską rodziną drukarzy, działającą w XVIII-XX wieku, ich publikacje były znane w całej Europie –  dostarczano je nawet na dwór samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

Dalsze losy

W czasie II wojny światowej pałac został zajęty bez walk, dzięki czemu uniknął większych zniszczeń. W latach 1945-1952 był użytkowany przez Uniwersytet Wrocławski, później został przejęty przez ówczesną Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). W 1996 roku cały kompleks wpisano do rejestru zabytków. W 2005 roku przeprowadzono generalną renowację – odnowiono sam pałac jak i oficyny oraz pomieszczenia gospodarcze. Obecnie znajdziemy w nim centrum konferencyjne, hotel oraz restaurację.

Pałac z duszą

Pałac utrzymany jest w stylu północnego renesansu. Na frontonie pałacu do dnia dzisiejszego zachował się herb rodowy Kornów wraz z ich dewizą “Candide Et Caute”, co znaczy: zacnie i przezornie. Wokół pałacu znajduje się doskonale utrzymany park w stylu angielskim o powierzchni 7,2 ha, w którym dodatkowymi atrakcjami są: mały mostek oraz glorieta. 
Podziel się wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PL