Skip to content
261903411_220914843516853_6427088824016488395_n

Krasnale Wrocławskie

Witajcie w Świecie Wrocławskich Krasnali!

Krasnale wrocławskie zaczęły wpisywać się w kulturę miasta i stawać się jego nieodłączną częścią już w 2001 roku, kiedy to ich przywódca Papa Krasnal jako pierwszy pojawił się na ulicy Świdnickiej. Jednak sama historia krasnali wrocławskich sięga w przeszłość nieco głębiej…

Historia Krasnali

Historia krasnali wrocławskich rozpoczyna się w latach 80 XX wieku, w okresie kiedy w Polsce panował ustrój komunistyczny. W tym czasie działania wrocławskiej opozycji w tym Pomarańczowej Alternatywy skupiały się na organizacji różnego rodzaju happeningów, wydarzeń, strajków i manifestacji, w których brali udział mieszkańcy miasta. Jedną z form manifestowania poglądów było malowanie surrealistycznych postaci krasnoludków na ścianach budynków, na których wcześniej władza zmazywała napisy takie jak “Solidarność górą”. W późniejszych latach władze miasta postanowiły upamiętnić te wydarzenia, stawiając we Wrocławiu pierwszą figurkę krasnala. 

Ile jest krasnali we Wrocławiu?

Krasnali we Wrocławiu wciąż przybywa. W tej chwili jest ich już ponad 600 i ciągle powstają nowe! Aby je znaleźć z pewnością przyda się Wrocławska Mapa Krasnali! Dla małych poszukiwaczy tych uroczych figurek przygotowaliśmy specjalne mapy “Na tropie wrocławskich Krasnali”. Znajdź je wszystkie, zdobądź potrzebne pieczątki i stań się najlepszym przyjacielem wrocławskich Krasnali! 

en_GB