Skocz do treści

Panorama Racławicka

Znajdź się w centrum bitwy!

Panorama Racławicka we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Budynek mieści jedyne takie dzieło w Polsce – monumentalnych rozmiarów obraz, przedstawiający bitwę polskich kosynierów pod wodzą Tadeusza Kościuszko przeciw wojskom rosyjskim pod Racławicami (1794), która zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Bitwa uznawana jest przez wielu historyków jako jedna z najważniejszych, mających ogromne znaczenie polityczne i społeczne. Czy wiecie kto namalował ten słynny obraz?

Obraz “Bitwa pod Racławicami” został namalowany przez zespół kilku malarzy pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Malowidło przedstawia przebieg bitwy oraz zwycięstwo Tadeusza Kościuszko nad wojskiem rosyjskim. Odpowiednio dobrane oświetlenie, elementy dekoracyjne oraz olejne płótno tworzą efekt trójwymiarowości obrazu, przez co podziwiając dzieło, ma się wrażenie własnej obecności we wnętrzu toczącej się właśnie bitwy. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości i jest największym obrazem olejnym w Polsce. Historia samego obrazu jest również ciekawa. Malowidło trafiło na ziemie odzyskane tuż po zakończeniu II wojny światowej – wcześniej Panorama Racławicka mieściła się we Lwowie.

Podczas zwiedzania Panoramy towarzyszyć nam będzie lektor, dostępny aż w 16 językach. Wchodząc do Panoramy Racławickiej, warto zwrócić uwagę na jej wejście i odszukanie Krasnala Panoramika.

Jana Ewangelisty Purkyniego 11

Historia

pl_PL