Skip to content
261635751_269095125237773_914429921514517814_n

Wrocław w 3 dni

Kiedy pierwsze wrażenia z Wrocławia już za nami − warto poznać pozostałe “smaczki” tego wspaniałego miasta . Zostań we Wrocławiu na 3 dni i przekonaj się sam!

Dzień 1

Trasa: Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim: Wystawa 1000-lecia historii Wrocławia − Rynek: Kościół Garnizonowy Bazylika Mniejsza pw św. Elżbiety − Jatki − Stare Więzienie przy ul. Więziennej − Uniwersytet Wrocławski − Ogrody Ossolineum − Historyczny Szlak przy ul. Nankiera − Hala Targowa − Most Piaskowy − Most Tumski − Ostrów Tumski

Muzeum Historyczne w Pałacu Króewskim

Przepiękny, barokowy budynek kryje w sobie wiele ciekawostek! Wewnątrz znajduje się Muzeum Historyczne, które oferuje darmowy wstęp na wystawę “1000 lat historii Wrocławia”. To tu poznasz historię miasta od małego grodu polskiego po zniszczenia, jakich doznał Wrocław będąc niemieckim miastem w czasie II wojny światowej. To miejsce trzeba odwiedzić!

Rynek we Wrocławiu

Perła miasta, drugi największy rynek w Polsce. Pełen bogato zdobionych barokowych i secesyjnych kamienic. Na uwagę zasługuje gotycki Ratusz, pochodzący z XIII wieku. W środku warto zwiedzić Galerię Sławnych Wrocławian, a na zewnątrz − nasze oczy przykuwa Pręgierz − miejsce, w którym dawniej karano mieszkańców średniowiecznego miasta. Przed Ratuszem − pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry jest symbolem dawnych relacji łączących Polskę i Lwów.

Wrocławskie Jatki

Uroczy zakątek Wrocławia, nikt nie spodziewa się, że w czasach średniowiecznych w tym miejscu handlowano… mięsem. Rzeźnie znajdowały się nad Odrą. Początkowo klientów obsługiwano na 42 niedużych stanowiskach, później zwiększono ich liczbę. Na Jatkach zaopatrywano się również w tłuszcz potrzebny do oświetlania domów. Krasnal Rzeźnik oraz Pomnik ku czci Zwierząt Rzeźnych przypominają o dawnej funkcji tego miejsca. Dziś jest to najsłynniejszy zakątek artystyczny Wrocławia.

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet powstał w 1702 roku na mocy złotej bulli wydanej przez cesarza Leopolda I, posiada przepiękną, najdłuższą fasadę barokową w Europie. Miejsce warte odwiedzenia ze względu na ilość atrakcji posiadających ogromną wartość historyczną. We wnętrzu znajdziesz barokową Aulę Leopoldina − dziś miejsce, w którym corocznie odbywa się inauguracja roku akademickiego. Warto wspiąć się na najwyższe piętro i odwiedzić Wieżę Matematyczną − punkt widokowy, znajdujący się na wysokości 42 metrów.

Historyczny Szlak przy ul. Nankiera

Składający się z… tabliczek, reprezentujących najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat we Wrocławiu. Początki miasta sięgają roku 1000, kiedy to we Wrocławiu utworzono biskupstwo. W XIV w. miasto przeszło pod panowanie czeskie i rozwijało się pod nim do 1526 roku. Kolejne wieki to panowanie austriackie, a od XVIII pruskie. Lata 1944−1945 kiedy to Wrocław został ogłoszony twierdzą Festung Breslau aż do swej kapitulacji 6 maja 1945 roku. Był to czas zagłady miasta, które zostało zniszczone w 70%. Na mocy traktatu poczdamskiego, po II wojnie światowej Wrocław na powrót stał się miastem polskim.

Wrocławska Hala Targowa

Wzniesiona w 1908 roku dla uporządkowania handlu w centrum miasta, który wcześniej odbywał się na placu Nowy Targ. Hala w momencie otwarcia była jednym z najnowocześniejszych budynków miasta. Wyposażona w windy, chłodnie, wentylację, do dziś zachowała swoją targową atmosferę. Wewnątrz zastosowano nowatorską konstrukcję żelbetową w formie eliptycznych łuków tworzących szkielet. Czynna od poniedziałku do soboty od 8.30−18.00.

Most Tumski

Nie bez powodu Wrocław nazywany jest Wenecją Północy! Przez miasto przepływa 5 rzek, w tym Odra, będąca drugą najdłuższą rzeką w Polsce. Wrocław plasuje się na 5 miejscu pod względem ilości mostów w Europie, z pewnością jest tutaj ich ponad 100. Most Tumski jest najsłynniejszym mostem Wrocławia. Dawniej bywał nazywany Mostem Zakochanych, a to za sprawą kłódek, które zakochani na nim umieszczali, składając sobie przysięgę miłości. Most odnowiono, kłódki usunięto… pierwsza partia wywożonych kłódek ważyła prawie 5 ton!

Ostrów Tumski

Najstarsza część Wrocławia, dawniej będąca średniowieczną osadą. Początki Ostrowa Tumskiego sięgają X wieku, z murowanego zamku piastowskiego z XII i XIII wieku zachowało się kilka fragmentów zabudowy. W centralnym miejscu od zawsze stała świątynia − dzisiejsza katedra jest czwartym kościołem stojącym w tym miejscu. Miejsce w sam raz na wieczorny spacer − zanim zapadnie zmrok na Ostrowie pojawia się wrocławski latarnik, który w oryginalnym stroju zapala 97 latarni gazowych!

Dzień 2

Trasa: Kompleks Hali Stulecia: Pergola − Fontanna Multimedialna − Iglica − Pawilon 4 Kopuł − Ogród Japoński − WuWa − Ogród Zoologiczny + Afrykarium − ZaZoo

Ogród Zoologiczny i Afrykarium

Założony w 1865 roku, jest to najstarszy a zarazem największy Ogród Zoologiczny w Polsce. Jest piątym najchętniej odwiedzanym
ogrodem zoologicznym w Europie. Bezsprzeczną atrakcją jest otworzone w 2014 roku Afrykarium − oceanarium prezentujące zwierzęta Afryki. Zwierzaki wrocławskiego Zoo czują się w nim bardzo dobrze, a świadczy o tym fakt, iż chętnie powiększają swoje rodzinki. W 2020 roku między innymi przyszła na świat samica tygrysa sumatrzańskiego, uwielbiana przez wszystkich Surya, a w 2021 roku − samiczka nosorożca indyjskiego o imieniu Kiran oraz mała żyrafka siatkowana o imieniu Inuka. Zapraszamy do poznania naszych maluchów!

Kompleks Hali Sulecia

Modernistyczna Hala Stulecia zaprojektowana i wybudowana na Wystawę Światową w 1913 roku przez niemieckiego architekta Maxa Berga. Budynek od 2006 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz znajdziemy Visitor Center − interaktywne centrum wiedzy o Hali i jej terenach. Na wystawę składają się dotykowe ekrany i mapy, filmowe i dźwiękowe nagrania, a także dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii Virtual Reality. Dzięki temu możesz wzbić się wysoko ponad Halę i Iglicę, aby móc z wysokości zobaczyć kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia. Polecamy! Pergola − wybudowana na początku XX wieku, na terenach wystawowych przy Hali Stulecia, dziś ulubione miejsce wypoczynku Wrocławian.

Pawilon 4 Kopuł

Piękny, modernistyczny pawilon wybudowany na początku XX wieku według projektu Hansa Poelziga.
Po wojnie w pawilonie mieściła się Wytwórnia Filmów Fabularnych. Obecnie oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego, prezentujący ekspozycję sztuki współczesnej (malarstwo, rzeźby). W 2006 roku budynek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możemy tu obejrzeć prace Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Stanisława Fijałkowskiego, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow.

Ogród Japoński

Zaprojektowany w 1913 roku − wspaniały przykład oryginalnej japońskiej sztuki projektowania ogrodów, gdzie wszystkie jego elementy mają swoje miejsce oraz znaczenie. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej – Hrabiego Fritza von Hochberga. Dostępny dla zwiedzających od kwietnia do października.

WuWa

Wystawa “Mieszkanie i miejsce pracy” zorganizowana przez śląski oddział Werkbundu (Stowarzyszenie Architektów) w 1929 roku. Składała się z dwóch części: ekspozycji w Hali Stulecia oraz wzorcowego, modelowego osiedla. W założeniu domy budowane na tym osiedlu miały być tanie, bo budowane z prefabrykatów, a zarazem funkcjonalne. Do dziś zachowało się całe osiedle w praktycznie nienaruszonym stanie. Tuż obok, przy ul. Tramwajowej znajduje się InfoPunkt WuWa − kawiarnia oraz punkt informacyjny, w którym można pobrać darmowe mapki osiedla.

ZaZoo

Dzień 3

Trasa: Hala Targowa − Panorama Racławicka − Muzeum Narodowe − Ostrów Tumski − Ogród Botaniczny − Zamek Piastów Śląskich − Nadodrze

Hala Targowa

Wzniesiona w 1908 roku dla uporządkowania handlu w centrum miasta, który wcześniej odbywał się na placu Nowy Targ. Hala w momencie otwarcia była jednym z najnowocześniejszych budynków miasta. Wyposażona w windy, chłodnie, wentylację, do dziś zachowała swoją targową atmosferę. Wewnątrz zastosowano nowatorską konstrukcję żelbetową w formie łuków przypominających szkielet statku.

Panorama Racławicka

Wyjątkowe muzeum, zawierające monumentalne malowidło, przedstawiające bitwę polskich powstańców przeciw wojskom rosyjskim pod Racławicami. Jan Styka i Wojciech Kossak razem z 9 innymi malarzami przenoszą nas na pole bitwy pod Racławicami w 1794 r. Możemy poczuć się jak na polu bitwy, będąc świadkami zwycięstwa wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad Rosjanami. Świetne oświetlenie, elementy dekoracyjne oraz olejne płótno tworzą efekt trójwymiarowości. Panorama ma 114 m długości i 15 m wysokości. Podczas zwiedzania towarzyszy nam lektor, do wyboru mamy aż 16 języków. Wychodząc z Panoramy, zwróćcie uwagę na wejście − pożegna Was Krasnal Panoramik.

Muzeum Narodowe

Jedno z ważniejszych muze w Wrocławia i Dolnego Śląska. Zbiory liczące ponad 200 000 obiektów obejmujące malarstwo i rzeźbę (sztuka śląska, sztuka polska, sztuka europejska) znajdują się w neorenesansowym budynku z 1886 roku. Trzon kolekcji tworzą artefakty głównie z obszaru Wrocławia i Dolnego Śląska, a znaczna część z nich pochodzi ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich. Znajdują się tu także dzieła sztuki przekazane w 1946 roku z lwowskich galerii sztuki przez ówczesne władze ZSRR.

Ostrów Tumski

Najstarsza część Wrocławia, dawniej będąca średniowieczną osadą. Początki Ostrowa Tumskiego sięgają X wieku, z murowanego zamku piastowskiego z XII i XIII wieku zachowało się kilka fragmentów zabudowy. W centralnym miejscu od zawsze stała świątynia − dzisiejsza katedra jest czwartym kościołem stojącym w tym miejscu. Miejsce w sam raz na wieczorny spacer − zanim zapadnie zmrok na Ostrowie pojawia się wrocławski latarnik, który w oryginalnym stroju zapala 97 latarni gazowych!

Ogród Botaniczny

Założony w 1811 roku, położony jest w historycznej części Ostrowa Tumskiego (północna odnoga Odry okalająca Ostrów została zasypana w XIX wieku, dziś został po niej ślad w postaci zbiornika wodnego w ogrodzie). Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się wnim około 7500 gatunków roślin. Świetne miejsce na krótki odpoczynek i wyciszenie w centrum miasta. Weekendowo w ogrodzie organizowane są wydarzenia tematyczne np. Dzień Pszczoły, Hortensjowy Zawrót Głowy, Święto Dyni i wiele innych.

Zamek Piastów Śląskich

Dawny zamek piastowskich książąt dzielnicowych, którego pozostałości znaleźć można na zachodnim skraju Ostrowa Tumskiego. Z całej zabudowy zostały jedynie fragmenty – fundamenty oraz zniekształcony kościół św. Marcina, dawniej będący kaplicą należącą do zamku. Dziś znajduje się tam Klasztor Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame, które chętnie wpuszczają odwiedzających do podziemia. Podczas tej wizyty można sporo dowiedzieć się o piastowskim grodzie, zobaczyć fundamenty, dotknąć średniowiecznych murów. Po zwiedzaniu warto wstąpić do kawiarenki, którą siostry prowadzą w tym miejscu. Pyszna kawa i ciasto gwarantowane!

Nadodrze

Wychodząc z Ostrowa Tumskiego warto skierować kroki w północne strony miasta do dzielnicy Nadodrze. Nadodrze – włączone w granice miasta w 1808 roku, po zburzeniu fortyfikacji miejskich, jest jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych osiedli Wrocławia. Wszystko za sprawą Kolorowego Podwórka – niezwykłego miejsca, w którym znajduje się tzw. “niemural” – połączenie malarstwa, rzeźby i ceramiki. Dzieło to, stworzone przez samych mieszkańców we współpracy z wrocławskimi artystami, ma 250 metrów długości. Osiedle kryje też wiele innych oryginalnych dzieł umieszczonych na fasadach, drzwiach i pozornie zapomnianych miejscach. Polecamy odwiedzić InfoPunkt Nadodrze i poprosić o mapę z muralami osiedla.

Wychodząc z Ostrowa Tumskiego warto skierować kroki w północne strony miasta do dzielnicy Nadodrze. 

Nadodrze – włączone w granice miasta w 1808 roku, po zburzeniu fortyfikacji miejskich, jest jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych osiedli Wrocławia. Wszystko za sprawą Kolorowego Podwórka – niezwykłego miejsca, w którym znajduje się tzw. “niemural” – połączenie malarstwa, rzeźby i ceramiki. Dzieło to, stworzone przez samych mieszkańców we współpracy z wrocławskimi artystami, ma 250 metrów długości. Osiedle kryje też wiele innych oryginalnych dzieł umieszczonych na fasadach, drzwiach i pozornie zapomnianych miejscach. Polecamy odwiedzić InfoPunkt Nadodrze i poprosić o mapę z muralami osiedla.

Zobacz więcej tras

en_GB